FAQ або часті запитання про зміну клімату та відповіді на них

розміщено в: Всі новини | 0

 

1. Наскільки нагрілася планета?

вже майже на 1 Со і це cуттєво!

На початку 2017 р. Земля нагрілася більше, ніж на 1 градус за Цельсієм, починаючи з 1880 року, коли почалися записи вимірювання температури в глобальному масштабі. Ця цифра включає в себе поверхню океану. Потепління більше над землею, а ще більше – у Арктиці та частинах Антарктиди.

Ця цифра може здаватись незначною. Ми відчуваємо набагато більші коливання температури у нашому повсякденному житті внаслідок зміни сезонів. Але, якщо взяти середній показник по всій планеті протягом декількох місяців або років, різниця температур набагато менша і вимірюється в частках. А отже підняття температури більше, ніж на 1 градус порівняно з 19 сторіччям – це багато!

Велика частина земного льоду у починає танути, а океани збільшуються швидкими темпами. Кількість тепла, що накопичується на Землі через викиди людської життєдіяльності, еквівалентна 400 000 атомних бомб Хіросіми, що вибухають по всій планеті щодня.

Вчені вважають, що потепління, яке відбулося з 1950 року викликане викидами парникових газів, пов’язаними з діяльністю людини. Якщо викиди будуть незмінними, вчені стверджують, що глобальне потепління може перевищити значення 4 Со, що  суттєво змінить планету та порушить її здатність підтримувати велику кількість людського населення.

2. Чи у великій ми халепі?

майбутні покоління – так!

Ми маємо набагато більші ризики у довгостроковій перспективі, ніж протягом найближчих десятиліть, але викиди, які створюють ці ризики, відбуваються зараз. Це означає, що нинішнє покоління людей прирече майбутні покоління на більш важке майбутнє.

Наскільки важке?

Найближчі 25 – 30 років, стверджують вчені, клімат, швидше за все, буде схожий на сучасний, хоча поступово теплішатиме і матиме більшу кількість хвиль спеки, які загрожують вразливій групі людей. Опади будуть сильнішими у багатьох частинах світу, але періоди між дощами, швидше за все, будуть гарячими і сухими. Кількість ураганів і тайфунів може фактично падати, але ті, що відбуватимуться, почнуть витягувати енергію з більш гарячої поверхні океану, і тому будуть більш інтенсивними. Прибережні повені ставатимуться частіше і наноситимуть більшу шкоду, як це вже відбувається.

Напротязі більш тривалого терміну, якщо викиди продовжать безконтрольно зростати, ризики будуть глибші а наслідки жахливіші. Вчені побоюються, що наслідки кліматичних змін будуть настільки суворі, що зможуть дестабілізувати уряди, спричинити хвилі біженців, призвести до шостого в історії Землі масового вимирання рослин і тварин та танення полярних льодових шапок, через що рівень моря підніметься досить високо, щоб затопити більшість прибережних міст світу.

Все це може відбуватися сотні чи навіть тисячі років, але експерти не можуть виключити ризики раптових змін, такі як крах землеробства, що завадить цивілізації та спричинить хаос набагато раніше. Більш сміливі дії щодо обмеження викидів зменшать ризики або, принаймні, сповільнюватимуть наслідки, але вже надто пізно, щоб цілком запобігти зміні клімату.

3. Наскільки можливий оптимістичний сценарій?

 рожеві окуляри без реального плану небезпечні

У найкращому випадку, вважають учені, трапиться декілька речей: Земля виявиться менш чутливою до парникових газів, ніж вважається зараз; рослини та тварини пристосуються до змін, які вже стали неминучими; людське суспільство розвине набагато більшу політичну волю, щоб зробити викиди контрольованими; відбудуться значні технічні досягнення, які допоможуть суспільству обмежити викиди та пристосуватися до кліматичних змін.

На жаль, вчені і експерти з енергетики кажуть, що шанси на все це не дуже великі. Земля може так само виявитися більш чутливою до парникових газів. Глобальне потепління, схоже, вже викликало хаос в деяких частинах світу. Тому, на думку експертів, просто дивитись на світ крізь рожеві окуляри без реального плану небезпечно. Вони вважають, що єдиним способом зменшення ризиків є обмеження викидів.

Деякі технологічні досягнення вже робляють чистішу енергію доступною. Вартість енергії від вітру та сонця зменшилася настільки, що зараз це найдешевші джерела енергії в декількох країнах, навіть без субсидій.

4. Що в найгіршому випадку?

багато чого, наприклад голод, масові заворушення та нестача питної води

Мабуть, найбільшим страхом є крах виробництва продуктів харчування, що супроводжується зростанням цін та масовим голодуванням. Незрозуміло наскільки це можливо, оскільки фермери можуть певною мірою скорегувати свої культури та технології ведення сільського господарства, адаптуватися до кліматичних змін. Але ми вже бачили теплові хвилі, що сприяють великим відхиленням урожаю. Десятиліття тому велика тенденція до зростання цін на зерно спричиняла масові заворушення в усьому світі та призвела до розпаду щонайменше одного уряду на Гаїті.

Іншою катастрофою буде танення полярних льодовиків, що призведе до швидкого зростання морів і змусить людей відмовитися від багатьох великих міст світу а також призведе до втрати трильйонів доларів майна та інших активів. У таких місцях, як Флорида та Вірджинія, міста вже починають стикатися з прибережними повенями.

Вчені також турбуються про інші події: наприклад азіатські мусони стануть менш передбачуваними. Мільйони людей залежать від мусонів, щоб забезпечити воду для культур, тому будь-які перебої можуть бути катастрофічними.

5. То що ж робити?

літай менше, злізь з авто, скороти споживання, будь допитливим!

Ви можете зменшити свій власний викид вуглецю безліччю простих способів, і більшість із них заощадить вам гроші. Ви можете зменшити втрати тепла в оселі, щоб заощадити енергію, встановити термостати на батареї, використовувати LED лампи, вимикати світло там, де його не використовують, зменшити кількість поїздок автівкою та користуватися громадським транспортом, продукувати менше відходів і зменшити вживання м’яса.

Ще більше – зменшити кількість авіаперельотів до 1 або 2 на рік, придбати електро або гібридний автомобіль, встановити сонячні батареї на даху свого будинку.

Поцікавтеся що Ви купуєте, який карбоновий слід має той чи інший продукт та яку політику щодо зменшення викидів веде компанія, що його виробляє.

Допомагайте громадським організаціям, які просувають “зелені” політичні рішення та займаються просвітницькою діяльністю.

Врешті-решт, експерти не вірять, що необхідні перетворення в енергетичній системі можуть відбутися без сильної державної та національної політики. Тому, спілкування та реалізація ваших прав як громадянина має значення, як і все, що ви можете зробити – будьте допитливими!

6.Технологічний прорив нас врятує?

Білл Гейтс каже, що ні, якщо не інвестувати

Оскільки більше компаній, урядів і дослідників присвячують себе проблемі зміни клімату, шанси на значні технічні досягнення зростають. Але навіть багато експертів, які мають оптимізм щодо технологічних рішень, застерігають, що поточних зусиль недостатньо. Наприклад, витрати на базові енергетичні дослідження – це лише чверть до третини рівня, рекомендованого кількома глибинними доповідями. І державні витрати на сільськогосподарські дослідження залишаються стабільними, хоча зміна клімату становить ризик для продуктів харчування. Такі люди, як Білл Гейтс, стверджують, що сподівання на технологічні чудеса не є стратегією – ми повинні витрачати гроші, які зроблять ці речі більш ймовірними.

7. Чи є надія?

так, особливо, якщо поділися цим дописом 🙂

Ще з 1980-х років вчені попереджують про необхідність амбітних політичних рішень для обмеження викидів. Але, нажаль, ці попередження ігнорувалися і парникові гази в атмосфері накопичилися до потенційно небезпечних рівнів. Тому час вийшов.

Але через 20 років уряди світу нарешті починають серйозно ставитися до проблеми. Угода, яка була досягнута в Парижі в кінці 2015 року, зобов’язує практично кожну країну здійснити якісь дії. Президент Трамп вирішив в 2017 році вивести США з цієї угоди, заявивши, що це буде несправедливим тягарем для американського бізнесу. Проте інші країни обіцяють йти вперед з цим у будь-якому випадку, а деякі держави та міста кинули виклик панові Трампу шляхом прийняття більш амбітних цілей в галузі клімату.

На тему клімату висловлюються і релігійні лідери, як Папа Франциск. Низькоемісійні технології, такі як електромобілі, вдосконалюються. Провідні корпорації роблять сміливі обіцянки перейти на поновлювані джерела енергії та припинити знищення лісів.

Однак все це в значній мірі відсутнє у голосуванні простих громадян. Оскільки політикам важко думати за межами наступних виборів, вони, як правило, вирішують важкі проблеми лише тоді, коли суспільство піднімається і вимагає цього. Тож будьмо допитливими 😉

Переклала: Ольга Лаврик

Джерело:The New York Times, більше інформації за посиланням: nytimes.com