COP21: Встановлено довгострокову температурну мету – 1.5 C

розміщено в: події | 0

1

Останній текст Паризької угоди зі зміни клімату, що був опублікований 5 грудня попередньо встановлює  «довгострокову  температурну  мету» – 1.5 C, тобто на пів градуси нижче, ніж раніше. Це велика перемога для бідних та вразливих до зміни клімату країн – і удар по Саудівській Аравії.

Підвищення середньої температури на планеті у довготривалій перспективі не має перевищувати 1,5C від доіндустріального періоду.  Це на пів градуса менше, ніж потепління у межах 2C, яке було попередньо узгоджене, як “безпечний” рівень потепління, але  вважається занадто високою.

В додатку до Статті 2(«Мета») проекту Паризької угоди, сьогодні пропонутьсяє два варіанти формулювання, для наступного етапу переговорів: прагнути до максимальної позначки глобального потепління “нижче 1.5 C ” або “значно нижче 2 C”. Будь-який вибір це поліпшення поточної позиції:

«З метою зміцнення глобальної відповіді на загрозу зміни клімату, Сторони погоджуються вжити термінових заходів і посилити співпрацю та  підтримку,таку  як: (а) дотримуватись утримання підвищення  глобальної середньої температури на планеті [нижче 1.5 C] [або] [значно нижче 2 C] від доіндустріального рівня шляхом суттєвих скорочень глобальних викидів парникових газів [нетто]… “

У Статті 17 проекту угоди зазначено «[ З турботою зазначаємо, що оцінка рівня сукупних викидів парникових газів, отримана з INDC в 2025 і 2030 дозволяє утримувати підвищення глобальної  температури значно нижче 2 C або  нижче 1.5 C від доіндустріального рівня, період після  2025 та 2030 року потребує набагато менше зусиль щодо скорочення викидів СО2;]»

Але в той же час Стаття 17 знаходиться у  квадратних дужках, це означає, що вона може бути укладена зі  Статтею 20 (ще раз) – яка не перебуває у квадратних дужках – і встановлює позначку 1.5 C як «довгострокову  температурну мету».

У ній також Сторони «Просять Міжурядову групу експертів зі зміни клімату(IPCC) забезпечити спеціальну доповідь [в 2018 році] [в 2019 році] про вплив на населення глобального потепління у 1.5 C від доіндустріального значення, а також про рівень глобальних викидів парникових газів, необхідний  для досягнення довгострокової  температурної мети “.

Поразка Саудівської Аравії

Але такий розвиток подій наносить удар по Саудівській Аравії, яка очолила  кампанію з саботування  спроби країн включити  в текст угоди  температурну мету 1.5 C.

У ніч на четвер нафтовидобувний гігант заблокував зусилля по включенню  у Парижську угоду  посилання на  доповідь ООН, у якій йдеться про те, що краще, обмежити глобальне потепління 1.5C, а не 2C.

Міжнародна кліматична мережа  назвала  Саудівську Аравію «Викопним дня». Прес-секретар сказав: “Саудівська делегація тут, в Парижі робить все можливе, щоб виключити  згадку  про мету у 1,5C з  тексту угоди.

398545

«Саудівська  Аравія намагається знищити три роки напруженої наукової праці,які ясно показують, що глобальне потепління  у розмірі 2C занадто багато для вразливих спільнот в усьому світі.»

Свен Хармелінг, координатор адвокаційної кампії проти зміни клімату Care International, сказав Desmog UK: “Саудівська Аравія блокує  дуже змістовні бесіди, які  випереджають час і  дозволяють міністрам зрозуміти, що відбуватиметься з кліматом далі”.

«В цілому ми бачимо збільшення підтримки  щодо включенняи мети 1,5C, як межі глобального потепління в текст Паризької угоди . Більш ніж 110 країн підтримали таку ініціативу, хоча деякі  бачать її тільки поряд з позначкою  2C» .

«Саудівська Аравія також можете використовувати  довгострокову  мету по скороченню викидів та зниження споживання викопного палива задля досягнення амбітних цілей»

Обєднання багатих та бідних країн навколо мети 1.5 C

Еммануель де Гузман, голова делегації Філіппін, сказав:”Імпульс для підвищення рівня амбіцій в Парижі відкриває захоплюючі можливості для справді історичного і трансформаційного саміту. Ми вітаємо Францію і Німеччину, і закликаємо більше країн приєднатися до  мети 1.5C,аби  захистити права людини на глобальному рівні”.

Тодд Стерн, спеціальний посланник США з питань зміни клімату, заявив сьогодні журналістам, що побоювання, висловлені острівними державами щодо перевищення  межі 1.5C є цілком «законними».

“Ми знаходимося в активній дискусії з островними та іншими державами щодо пошуку шляхів відображення їхніх інтересів не перевищити межу глобального потепління у 1.5C від доіндустріального періоду в тексті Паризької угоди. “Ми не прийняли остаточне рішення, але чуємо схвильованість цих країн, і ми вважаємо, що їх побоювання є обгрунтованими”.

Колишній мер Нью-Йорка Майкл Блумберг також висловився на користь амбітної мети. Коли його запитали про мету 2C, Блумберг сказав: “Я не знаю, чи  це є правильно, ціль повинна бути нуль [викидів] або зменшення ..”

2015-12-05T133923Z_277684738_GF10000255378_RTRMADP_3_CLIMATECHANGE-SUMMIT

Салимул  Хак, директор Міжнародного центру по клімату і розвитку, стверджував, що різниця між підвищенням температури у 1,5C градусів і 2C “складає близько 1,5 мільйона чоловік, які будуть стаждати через стихійні лиха і більшість з них в уразливих країнах та тих, що розвиваються “.

Чориг Ібрагім, посланник Мальдівських островів і голова альянсу малих острівних держав (АОСІС), сказав, що 1,5 C був “моральним порогом” для його країни.

Те, як багаті країни, у тому числі Німеччина, Франція і в даний час Сполучені Штати досягли кінця першого тижня переговорів, сигналізує про підтримку посилання на нижчу мету в остаточному тексті угоди.

Наступна боротьба – фінансування

Тим часом, ОПЕК, організація країн – експортерів нафти, намагається блокувати розмову по перехід  від економіки викопного палива.

В останньому проекті тексту, опублікованого в суботу, питання фінансування залишаються відкритими, без остаточних цифр та чисел, альтернативні варіанти обговорюватимуться протягом наступного тижня.

Саудівська Аравія, 13 найбагатша країна в світі, але відмовляється робити який-небудь фінансовий внесок у боротьбу зі зміною клімату.

Навпаки, країни  з меншою економікою, ніж Саудівська Аравія – у тому числі Великобританія, ЄС, Франція, Канада, Австралія, Швеція та Німеччина – вже внесли фінансування до кліматичного фонду і будуть продовжувати це робити.

Король Салман ібн Абдул-Азіз, лідер Саудівської Аравії, не виступав на відкритті COP21 в понеділок. Але Алі ібн Ібрагім Аль-Наїмі, міністр нафти, сказав:

«У Саудівській Аравії, ми визнаємо, що врешті-решт, в один із днів, нам не знадобиться викопне  паливо. Я не знаю, коли, в 2040,  2050 або пізніше. Королівство стане «глобальною сонячною та вітровою державо» і зможе почати експорт електроенергії замість викопних видів палива».

Саудівська Аравія заявляє, що буде інвестувати в поновлювані джерела енергії і повільно знижувати свою залежність від викопних видів палива. Країна є 10-ю за величиною викидів СО2 в світі, більш ніж у Великобританія, Канада, Бразилія, Австралія, Індонезія та Франція – і не погодилася дати будь-яку заставу щодо скорочення викидів.

Більше того, Саудівська Аравія продовжуватиме отримувати  «суттєву частину доходів від експорту нафти в національну економіку”.

Також Саудівська Аравія не гарантує, що прибутки, отримані від нафти не повертатимуться у «забруднюючу промисловість.

Джерело http://www.theecologist.org/